توسعه فردی

شگفتانه

آیا میدانید که توسعه فردی(IDP : Individual Development Plan) چیست و چه تاثیری روی زندگی شما دارد؟ آیا شما هم جز کسانی هستید که رشد کردن و ارتقا را دوست دارید؟ آیا میخواهید سطح تفکر خود را بالا ببرید و به فکر بهتر شدن مداوم خودتان هستید؟

در ابتدا لازم است بدانیم که توسعه فردی چیست .

تعریف  

تلاش و سرمایه گذاری برای رشد مهارتهای فردی است .این فرایند مربوط به یک زمان خاص نیست ، زیرا فرد میتواند در شرایط مختلف سنی ،تحصیلی و موقعیتی این مهارت را گسترش دهد .همچنین گسترش این مهارتها باعث رشد فردی او میشود .در این راه داشتن نقشه راهی صحیح ،رسیدن به هدف و موقعیت را هموار میکند . بوسیله نقشه راه توسعه فردی ،راه درست را پیدا میکنیم ، پس مسیر رسیدن به موفقیت برای ما راحتتر وهموارتر میشود.                                                                   داشتن برنامه ریزی دقیق در این راه کمک می کند تا فرد مورد در مورد استعدادهایش آگاهی دقیق پیدا کند .

 

توسعه فردی

 

جنبه ها

مهارت توسعه فردی سه جنبه را شامل میشود :

  1. بهبود وتوسعه جسمی
  2. بهبود وتوسعه ذهنی
  3. بهبود وتوسعه روانی

که در هر کدام از این سه جنبه ضعیف عمل کنید ویا در یکی خیلی قوی تر از بقیه عمل کنید ودر بقیه خیلی ضعیف ، در نهایت به رضایتمندی کامل نخواهید رسید واین سه جنبه باید با هم ارتقا پیداکنند تا بتوانند کنار همدیگر با استفاده از اثر سینرژیکی که ایجاد میکنند در نهایت باعث بروز موفقیت های بی شماری میشوند .

از جنبه جسمی

آیا از میزان قند خون و چربی خون و فشارخون خود اطلاعاتی دارید ؟

دستگاه تنفس و قلب و سایر اعضای بدن خود چقدر مطمئن هستید ؟

اصلا اخرین باری که چکاب رفته اید کی بوده است ؟

ایا از میزان BMIخود باخبرید؟

آیا دچار اختلالات خواب هستید ؟

یافتن پاسخ این سوالات به شما کمک میکند که در زمینه بهبود وتوسعه جسمی خود قدم بردارید .

 

از جنبه ذهنی

برای بهبود ذهنی باید به یادگیری مهارتهایی بپردازیم که هر کدام ار آنها میتواند در نوع خودش تغییرات شگرفی در زندگی ما بوجود بیاورد .چندمورد از مهارتهایی که باید یادبگیریم را با هم مرور میکنیم .
ممکن است خیلی از موارد زیر را قبلا اموزش دیده باشید اگر انها را درست فراگرفته اید و وتمرینات مربوز به انها را انجام داده اید پس در اینصورت بهتر است برای تقویتشان تلاش کنید  .
برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد هر کدام ، روی کلمه مورد نظرتان کلیک کنید .

که یادگیری هرکدام از این موارد منوط به خواندن کتابهای مربوطه و گذراندن دوره های خاص میباشد.

 

 از جنبه روحی وروانی

که با رعایت مواردی مانند مدیتیشن ، وقت گذراندن در کنار خانواده وتلاش برای ایجاد تفکر مثبت در انها وپر کردن سطل

آنها و در نهایت پر کردن سطل خودتان میشود .

 

نکات مهم

اولین و مهمترین بخش در توسعه فردی کتاب خواندن است. کتاب یکی از مهم ترین منابع در زمینه دانش و خرد به شمار می آید. هرچقدر که کتاب های بیشتری بخوانید میتوانید چیزهای بیشتری بیاموزید. به طور قطع کتاب خواندن را در فهرست کارهای خود برای توسعه فردی قرار دهید.

اینکه شما یک مهارت جدید یاد بگیرید، نه تنها روی توسعه فردی شما تاثیرگذار خواهد بود بلکه به فعالیت های مغزی شما هم کمک خواهد کرد. شما میتوانید برای شروع از زبان انگلیسی که یک زبان جهانی است استفاده کنید و سپس به سراغ زبان های مورد علاقه خود بروید .

دوره های آموزشی را فراموش نکنید!

شما در هر سنی و در هر مقطعی می توانید باز هم بیاموزید. این اتفاق تا زمانی که مغز شما این گنجایش را دارد ممکن است. شما میتوانید از این دوره ها استفاده کنید تا مهارت های جدید بیاموزید. حتی کارگاه هایی که به صورت گروه برگذار می شوند نیز موثر هستند.

خودتان الهام بخش خودتان باشید!

شما باید یک محیط خاص برای خود داشته باشید. محیطی که در آن مدام الهامات جدید دریافت خواهید کرد. این کار نه تنها به توسعه فردی شما کمک خواهد کرد، بلکه روحیه شما را نیز آرام نگه میدارد.

اشتراک گذاری:

مطالب زیر را حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید